Toegankelijkheid

Terug naar hoofdinhoud

Home

Welkom in Amsterdam (2025)

Screenshot: Welkom in Amsterdam (2025)Op 27 oktober 2025 bestond Amsterdam precies 750 jaar. Speciaal voor deze gelegenheid schreef Niek Barendsen ook dit scenario voor deze Welkom-serie, waarin hij ons meeneemt op een reis door ruim 750 jaar geschiedenis van onze hoofdstad.

De serie begint in de 12e eeuw, toen een dam in de rivier de Amstel werd gebouwd. De plek waaraan de stad haar naam dankt. Vervolgens reizen we verder naar de 17e eeuw, oftewel de Gouden Eeuw, wanneer Amsterdam uitgroeit tot een van de belangrijkste handelssteden ter wereld. Dankzij de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC), de eerste multinational met verhandelbare aandelen, bloeit de handel en groeit de rijkdom in de stad.

Niet alleen de glorieuze kanten van de Mokemse geschiedenis worden belicht, maar ook moeilijke onderwerpen zoals slavernij, sociale ongelijkheid en het contrast tussen rijkdom en armoede. De jonge kijkers maken kennis met beroemde Amsterdammers zoals Aletta Jacobs, Louis Davids, Heintje Davids, een jonge André Hazes, Johan Cruijff, Tuschinski en Rembrandt van Rijn, die uiteindelijk zijn atelier in Amsterdam vestigde (oorspronkelijk werd hij geboren in Leiden). Samen met hen ontdekken we zowel de culturele en artistieke hoogtepunten als de moeilijke periodes, waaronder de Tweede Wereldoorlog en de krakersrellen.

Tot slot laat de serie zien hoe Amsterdam zich ontwikkelde tot de moderne, multiculturele hoofdstad die het nu is. Migratie, stadsuitbreiding en iconische plekken zoals de grachten, het Vondelpark en Artis worden op toegankelijke wijze uitgebeeld, waardoor verleden en heden op een levendige manier samenkomen. Dit alles wordt natuurlijk weer gepresenteerd door talkshowhost Dorine Goudsmit.

 

Informatie

Aantal afleveringen
4

Uitgezonden door
NTR (19 oktober - 9 november 2025)

Scenario
Niek Barendsen

Historisch adviseur
Maarten Prak

Regie
Niek Barendsen

 


Publicatiedatum: 31 maart 2026
Laatste aanvulling: 31 maart 2026

© NTR

NTR, Jaren 20